۷ روش کاربردی با دیتا پروژکتور هوشمند که به شما در ارائه های حضوری کمک می کند

دیتا پروژکتور هوشمند

یک تصویر می تواند به جای هزار کلمه سخن بگوید، استفاده از تصاویر، عکس ها و ابزارهای کمکی بصری تاثیر گذار دیگر، می تواند وجه تمایز بین یک ارائه متوسط و یک ارائه خوب باشد. اگر به درستی از آن استفاده کنید مخاطبینتان درحالیکه نکات اصلی در ذهنشان به طور کامل حک شده است با اشتیاق جلسه ارائه را ترک می کنند اما اگر استفاده نادرستی ازعکس ها داشته باشید ارائه شما  به عنوان یک اسلاید شوی مفرح و نا مناسب جلب توجه خواهد کرد.
آیا می خواهید از هنر بصری برای نمایش پیام خودتان بهره ببرید؟  بهترین نکات و تکنیک های ما را برای خلق ارائه ای که به تمام دلایل منطقی و صحیح می تواند در خاطر بماند؛ به کار ببرید.
فراتر از کلمات
ارائه دهندگان عصبی و تازه کار اغلب یکی از دو اشتباه زیر را مرتکب می شوند:
-به کار بردن ابزار کمکی بصری به عنوان تکیه گاه به طوریکه از آنها صرفا برای بازگو کردن مفاهیم و نکات ارزشمند بخشهایی از سخنرانی خود استفاده می کنند.
-یا استفاده از آنها به عنوان نوشته اصلی به صورتیکه تمام ارائه آنها داخل شکل ها نمایش داده می شود.
به یاد داشته باشید که ابزارهای بصری( دیتا پروژکتور هوشمند و…..) باید برای تکمیل و بهبود پیام های شما به جای تکرار آنها به کار میرود.
ساده سازی داده های پیچیده
درحین ارائه با داده های واقعی و روشن به بیان ادعاهایتان بپردازید. فهم ارقام و درصدها با جزئیات کامل برای مخاطب بسیار مشکل است و این حیطه، زمینه ای است که ابزار بصری دقیقا در انتقال پیام شما وجه تمایز ایجاد خواهد کرد. از یک برنامه مدیریت داده مانند اکسل برای تبدیل داده هایتان به پای چارت ها (Pie chart) و گرافها استفاده کنید تا بتوانید زمانیکه به یک پشتیبان تصویری برای ادعایتان نیاز دارید از آنها بهره ببرید.
شما می توانید اعداد قبل و بعد را نیز مقایسه کنید تا موفقیت یک عملکرد یا نتایج یک آزمایش را نشان دهید. نمایش اطلاعات به صورت مقایسه بین موارد متضاد بسیار راحت تر است. بهبودهایی که در زمینه مراقبت سلامت ایجاد شده را نشان دهید، وضعیتی که یک تجارت مشتریان خود را از دست می دهد را نمایش دهید و نمودارهای رسم شده مربوط به درس تاریخ را به دانش آموزان نشان دهید – مثالهای ممکن در این زمینه بی پایان است.
آموزش با نمایش
آیا برای توضیح یک مفهوم دچار مشکل شده اید؟ یک ویدئوی حرفه ای دردسترس عموم را پیدا کرده وبه  متخصص آن رشته اجازه دهید تا از طریق این ویدئو موضوع را به مخاطب شما آموزش دهد.
نمایش کلیپ های ویدئویی روش بی نقصی برای نمایش استعاره ها، داستانها یا بازخورد رفتار انسان به عنوان بخشی از ارائه است. استفاده از یک بخش به صورت فیلم یا ویدئو کوتاه می تواند به شما فرصت یک استراحت کوتاه و آماده کردن خود به بهترین نحو برای شروع یک بخش جدید از ارائه تان را بدهد. متفاوت باشید و اجازه دهید ویدئو کار مشکل بیان نکات پیچیده را برعهده بگیرد.
موارد فنی را چک کنید
ممکن است به نظر ساده برسد اما هیچ چیزی به اندازه درست عمل نکردن تجهیزات IT  در اولین مرحله ارائه نمی تواند آن را خراب کند. اولین دقایق هر ارائه، زمان حیاتی برای نشان دادن توانایی شما در برقراری ارتباط با مخاطبینتان است. تنظمیات دیتا پروژکتور هوشمند را با کامپیوتر خود چک کنید و از متصل بودن نمایشگر پنل مسطح ارتباط متقابل(Interactive Flat Panel Display ) به اینترنت مطمئن شوید. از پاورپوینت استفاده می کنید.
پریزی چک کنید که برنامه با ارائه دهنده وایرلس شما به خوبی کار می کند و هیچ مورد اشتباهی وجود ندارد. مجددا چک کنید که دسترسی کافی به سوکت های پاور وجود دارد.

استفاده از تصاویر سرگرم کننده
مخاطبین خود را با ایجاد احساس در آنها مشتاق کنید. شوخی راحت ترین راه برای ایجاد احساس است. حتی اگر ذاتا شخص بامزه ای نیستید اجازه دهید ابزارهای کمکی بصری برای مخاطبینتان جوک بگویند. در مورد اینکه چطور می توان افسار انسانها را به راحتی در دست گرفت صحبت کنید یا تصویری از چند گوسفند را نشان دهید. چند نکته درمورد استفاده از تاکتیک های قدیمی بیان کنید. یک شات در مورد مجله دهه ۸۰ می تواند موثر باشد. البته زیاده روی نکنید. تنها اشاره کوتاهی به شوخی ها داشته باشید تا بدون خارج شدن از موضوع، مخاطبین را سرگرم کنید.
با مخاطب رابطه متقابل برقرار کنید
یکی از ویژگی های مشترک بهترین سخنرانان در جهان این است که مخاطبشان را در سخنرانی شرکت می دهند. اگر اعتماد به نفس کافی برای برقراری ارتباط با مخاطب و پرسیدن سوالات با لحن خودمانی از آنها را ندارید، یک همفکری مختصر درمورد مشکلات موجود می تواند به هر فردی در جلسه انگیزه بدهد و او را در این مسیر به فکر وادارد. یکی از موضوعات اصلی سخنرانی خود را انتخاب کرده و از نمایشگر پنل مسطح ارتباط متقابل (Interactive Flat Panel Display) برای توجه کردن به ایده های هر فرد استفاده کنید. می توانید این صفحه را برای تمام افراد حاضر در جلسه ایمیل کنید.
چاپ و توزیع
آیا می خواهید اعضا از سخنرانی شما نوت بردارند؟ یک ایده این است که از اسلاید شو خود، در یک صفحه A4 با ایجاد حاشیه هایی اطراف آن که افراد بتوانند در آن فضاهای خالی نکات و اطلاعات مربوطه را بنویسند؛ پرینت بگیرید. به این ترتیب یک دست نویس در اختیار آنها قرا می دهید که می توانند بعدا به عنوان یک مرجع به آن رجوع کنند و درنتیجه کلام شما حتی پس از پایین افتادن پرده ها پس از اجرای بزرگتان باقی خواهد ماند. به عنوان یک جایگزین می توانید سبز عمل کنید و به جای پرینت گرفتن، از اشتراک گذاری اسلایدها استفاده کنید.
در مجموع
با وجود گستره بسیار بزرگ تکنولوژی موجود همراه با رسانه قابل استفاده مجدد در اینترنت، هیچ بهانه ای برای عدم بهره گیری از جنبه های بصری در ارائه تان وجود ندارد. با توجه به اینکه TED در چند سال اخیر عمومیت بسیاری پیدا کرده، کاملا مشخص است که افراد هنوز از یادگیری در محیط پویا و فعال لذت می برند و برای آن ارزش قائلند.
با استفاده از تصاویر درست و روش حرفه ای نمایش آنها باید بتوانید از ابزارهای کمکی بصری برای بهبود ارائه خود در زمینه مفاهیم پیچیده و تحلیلی بهره ببرید. زمانیکه در این مهارت استاد شدید، شوخی هایی را که می توانید ابراز کنید را درنظر بگیرید و به بیان مفاهیم مشارکتی و ابتکاری بپردازید.

منبع: وبسایت شرکت مهندسی نوآوران تحقیق