هنگام خرید ویدئو پروژکتور برای محیط آموزشی به چه نکاتی توجه کنیم؟

ویدئو پروژکتور برای محیط آموزشی

خرید ویدئو پروژکتور برای محیط آموزشی ، یک چالش است. باید ویژگی‌های محیطی را که می‌خواهید از ویدئو پروژکتور استفاده کنید، شامل اندازه محیط، فضا و نور را در نظر داشته باشید و همچنین باید ویژگی‌های مختلف موجود را بدانید تا بتوانید پروژکتوری را پیدا کنید که متناسب با نیازهای شما باشد. در این مقاله جامع به همه موارد می پردازیم.

برای دانستن هر آنچه که در مورد خرید ویدئو پروژکتور برای محیط آموزشی به آن نیاز دارید، ادامه مطلب را بخوانید.

اگر قصد خرید یک پروژکتور آموزشی برای کلاس‌های درس یا سالن کنفرانس را دارید، حرکت هوشمندانه ای است. این فناوری مفید، سابقه طولانی در کمک به اساتید در ارائه محتوا دارد. بیش از یک قرن است که معلمان از سیستم‌های ویدیو پروژکتور برای ارائه محتوای جذاب به دانش آموزان استفاده کرده‌اند.

امروزه کیفیت تصویر این دستگاه‌ها بهتر از گذشته شده‌است. با وجود مدل‌های ویدئو پروژکتور آموزشی متعددی که برای خرید وجود دارد، رفع نیازهای مربیان، مدیران و کارکنان فناوری اطلاعات آسان‌تر از همیشه شده‌است. با این حال، انتخاب یک پروژکتور مناسب می‌تواند دلهره‌آور باشد. درک فناوری‌ها و مشخصات کلیدی می‌تواند به شما کمک کند بهترین ویدئو پروژکتور آموزشی خود را پیدا کنید.

انتخاب ویدئو پروژکتور برای محیط آموزشی

اول از همه با ارزیابی نیازها و شرایطی که پروژکتور در آن نصب می‌شود می‌توانید پروژکتور آموزشی را انتخاب کنید که از آن راضی باشید. اندازه کلاس و تعداد دانش آموزان را در نظر بگیرید. شرایط نور و توانایی کنترل نور محیط را نیز ارزیابی کنید.

نیازهای دانش آموزان نیز در انتخاب ویدئو پروژکتور آموزشی نقش دارند. این نیازها  شامل مواردی می شود از جمله: بررسی نوع محتوایی که می‌خواهید نمایش دهید، اهداف تعاملی شما، و اینکه آیا می‌خواهید از ایجاد سایه‌ها و تابش خیره کننده که حواس پرتی ایجاد می‌کند جلوگیری کنید یا خیر.

در پروژکتورهای آموزشی، ویژگی‌های خاصی برای رفع هر یک از این نیازها وجود دارد. ویدیو پروژکتورهای پرتاب کوتاه (short throw)، بهترین نتیجه را برای به حداقل رساندن سایه‌ها خواهند داشت. پروژکتورهای تحت شبکه امکان کنترل متمرکز را فراهم کرده و موجب صرفه جویی در زمان می‌شوند. طرح تعاملی، امکان همکاری بیشتر را فراهم می‌کند. البته همپوشانی زیادی بین این انواع ویدئو پروژکتور وجود دارد. به عنوان مثال، اکثر پروژکتورهای تعاملی دارای قابلیت‌های تحت شبکه هستند و در مدل های پرتاب کوتاه یا فوق کوتاه در دسترس می باشند.

مشخصات کلیدی ویدئو پروژکتور آموزشی

بهتر است برخی از مشخصات کلیدی دیگر را نیز در نظر بگیرید که بر کیفیت تصاویری که پروژکتور آموزشی نمایش می‌دهد، تأثیر می گذارد. این ویژگی‌ها، عبارتند از:

 • تکنولوژی ویدئو پروژکتور
 • منبع نور
 • تکنولوژی پردازش رنگ
 • وضوح
 • نسبت کنتراست
 • روشنایی
 • نسبت تصویر
 • قابلیت های صوتی

در نهایت، باید نوع اتصال را ارزیابی کنید و همچنین به دنبال ویژگی‌هایی باشید که نحوه نصب و راه اندازی و همچنین نحوه استفاده از ویدئو پروژکتور را راحت‌تر می‌کند. در ادامه، هر یک از انواع و مشخصات کلیدی ویدیو پروژکتورهای آموزشی را بررسی خواهیم کرد. ابتدا، به این مسئله خواهیم پرداخت که چرا دیتا پروژکتور، یک سیستم نمایشی ایده آل برای محیط‌های آموزشی است.

 

پروژکتور خانگی

مزایای ویدئو پروژکتور آموزشی

ویدئو پروژکتور آموزشی بسیار بزرگ‌تر از تمامی صفحه نمایش‌های بزرگ هستند. استفاده از نمایشگرهای تلویزیونی برای آموزش یکی از روند‌هایی است که اخیرا مد شده که تا حد زیادی به دلیل در دسترس بودن بیشتر و کاهش هزینه است. پروژکتورها و نمایشگرهای بزرگ، هر دو فناوری‌های مفیدی هستند که می‌توانند تجربه موثری در نحوه تدریس در کلاس‌های درس ارائه دهند. البته هر کدام ویژگی‌ها و مزایای متفاوتی دارند. کاهش هزینه و آسان بودن نگهداری، از مزایای اصلی نمایشگرهای صفحه تخت تعاملی است. به این دلیل که آن‌ها فاقد لامپ و فیلترهای مورد استفاده در پروژکتورهای مبتنی بر لامپ سنتی هستند.

اما پروژکتورها نیز مزایای زیادی را ارائه می‌دهند که با نمایشگرهای دیجیتال قابل مقایسه نیستند. مزایای ویدئو پروژکتورها برای محیط‌های آموزشی عبارتند از:

 • اندازه تصویر

  پروژکتورها می توانند تصاویر بسیار بزرگی را ارائه دهند. بسیار بزرگتر از اندازه نمایشگرهای صفحه تخت. بسیاری از پروژکتورها می توانند تصویر HD را تا ۳۰۰ اینچ (از نظر قطر صفحه نمایش)، پخش کنند. در مقایسه با نمایشگرهای دیجیتال، اندازه صفحه نمایش ثابتی دارند.

 • زاویه دید

  نمایشگرهای LED برای دانش آموزانی که مستقیماً در مقابل آن‌ها نشسته اند عالی به نظر می‌رسند. اما برای کسانی که در خارج زاویه دید نشسته‌اند، تصویری مبهم و تیره خواهند داشت. در ویدئو پروژکتورها، تصاویر ارائه شده صرف نظر از زاویه دید، بدون تغییر باقی می‌مانند.

 • صرفه جویی در فضا

  پرده‌های نمایش نازک (Paper-thin) و پروژکتورهای نصب شده در سقف، فضای کمتری را نسبت به یک صفحه نمایش بزرگ اشغال می‌کنند. به‌علاوه، پرده نمایش ویدئو پروژکتور می‌توانند به راحتی جمع شده و زمانی که بخواهید دور از دید قرار بگیرند، کامل بسته می‌شوند.

 • بسیار بادوام

  قرار دادن نمایشگرهای بزرگ در کلاس درس بچه‌ها معمولا انتخاب عاقلانه‌ای نیستند. این صفحات دیجیتال مثل تلویزیون ممکن است در اثر شیطنت بچه‌ها آسیب ببینند. پرده‌های جمع شونده و پروژکتورهای نصب شده در سقف، در زمان‌هایی که از اتاق برای مقاصد دیگری استفاده می‌شود، تجهیزات را از آسیب دور نگه می دارند.

 • کاهش خستگی چشم

  نمایشگرهای صفحه تخت می‌توانند چشم‌ها را خسته کنند. این به این دلیل که تصاویر آن‌ها معمولا کوچکتر و روشن‌تر از تصاویر نمایش داده شده توسط ویدئو پروژکتور‌ها هستند. تصاویر پروژکت شده درصد بیشتری از میدان دید را پر می‌کنند. این ویژگی‌ها می تواند به کاهش خستگی چشم کمک کند.

ویدئو پروژکتورهای آموزشی برای کلاس‌های درس

با مزایای بسیار زیادی که ارائه می‌شود، جای تعجب نیست که چرا فناوری پروژکتور شکوفا شده و در طیف وسیعی از مشاغل، صنایع و مصارف خانگی محبوب است. پروژکتورهای آموزشی امروزی، سبک‌های مختلفی را شامل می‌شوند. از مدل‌های کوچک و فوق سبک قابل حمل گرفته تا دستگاه‌های فوق پیشرفته برای استفاده در سالن‌های کنفرانس و حتی مدل‌های متنوعی که برای کلاس‌های درس، می توان ویژگی آن‌ها را محدود کرد.

جمع بندی

پروژکتورهای آموزشی روشی مقرون به صرفه برای مدارس جهت نمایش محتوای چندرسانه‌ای برای مشاهده آسان در کلاس درس ارائه می‌کنند. آن‌ها طیف وسیعی از قابلیت‌های ایده آل را برای آموزش عالی و فضاهای بزرگتر ارائه می‌دهند. دوام، صرفه جویی در فضا، و دید با زاویه باز از جمله مزایایی است که ویدئو پروژکتورهای آموزشی ارائه می‌دهند. بسیاری از پروژکتورهای آموزشی امروزی طراحی بدون فیلتر و عمر طولانی لامپ را برای مزیت TCO بیشتر ارائه می‌دهند که می تواند به طور موثر مدارس را قادر سازد تا فناوری به کار رفته را در عین کاهش هزینه‌ها، ارتقا دهند. ارزیابی دقیق نیازمندی‌های کلاس درس و ویژگی‌های ذکر شده در بالا به اطمینان از خرید ویدئو پروژکتور آموزشی مناسب به شما کمک می‌کند.

تماس با ما

اگر قصد خرید ویدئو پروژکتور آموزشی دارید از طریق راه‌های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید:

شماره تلفن: ۰۲۱۴۲۹۸۱

واتس اپ: ۰۹۱۰۳۳۳۴۸۰۰

منبع: وبسایت شرکت مهندسی نوآوران تحقیق